Firma Google jest znana z wielu różnych rozwiązań, głównie tych internetowych, z wyszukiwarką, e-mailem i mapami z nawigacją na czele. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w ofercie Google’a mamy także sporą liczbę produktów, że to określimy tak „fizycznych”. Do tego grona zaliczyć można między innymi telefony. Fani telefonów komórkowych z pewnością znają doskonale całą rodzinę Pixel, bo taką nazwę właśnie noszą smartfony wyprodukowane przez tego internetowego giganta, ale całkiem możliwe, że przeciętni użytkownicy nawet o tym nie słyszeli. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy nasz dzisiejszy artykuł.
Co warto wiedzieć o telefonach firmy Google z serii Pixel?
Z punktu widzenia typowego użytkownika bez specjalnego zacięcia względem nowoczesnych technologii telefony z serii Pixel niekoniecznie muszą sprawiać wrażenie wyjątkowo atrakcyjnych. Te pozory mogą być mylne. Wszystko bowiem sprowadza się do tego, że Pixele zazwyczaj oparte są o czysty system Android, bez żadnej dodatkowej nakładki. Oznacza to, że od strony wizualnej telefon, a konkretniej jego system nie prezentuje się jakoś szczególnie zachwycająco, szczególnie na tle rozbudowanych pod względem efektownych rozwiązań graficznych konkurentów spod znaku Xiaomi, Samsunga, czy też Huawei. Niemniej jednak takie podejście jest naprawdę skuteczne, co udowadnia między innymi firma Xiaomi swoją serią POCO. Otóż czysty Android jest systemem o wiele sprawniejszym w działaniu od zmodyfikowanych wersji wyposażonych w efektowne nakładki. Przejawia się to nie tylko w lepszych wynikach w syntetycznych benchmarkach, ale także w wyższej responsywności zauważalnej w trakcie codziennego działania. Inaczej mówiąc, przeglądanie Internetu może wydawać się płynniejsze, gry online hazardowe lub tradycyjne gry wideo będą działać sprawniej, a cały telefon będzie po prostu szybciej reagował na polecenia.
No dobrze, ale przejdźmy już do konkretów. Tematem naszego artykułu jest Pixel 6, a więc w pewnym uproszczeniu szósta generacja telefonów z tej rodziny, będąca w pełni autorskim projektem firmy Google. A ponieważ ta sama firma jest twórcą systemu operacyjnego Android, to można spodziewać się tego, że kombinacja opracowanego przez Google systemu operacyjnego oraz telefonu powinna idealnie wręcz ze sobą współpracować. Czy tak jest w rzeczywistości?
Najważniejsze dane telefonów Pixel 6 i Pixel 6 Pro.
Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów technicznych, musimy zacząć od niezbyt pomyślnie brzmiącej informacji. Otóż oba telefony nie będą oficjalnie dostępne w polskiej sieci dystrybucyjnej. Rzecz jasna nie oznacza to, że Polacy nie będą mieli szansy ich kupna. Po prostu w takim wypadku zostają zagraniczne źródła, jak na przykład Amazon, Ebay, czy też inne sklepy internetowe. Nie powinno to więc stanowić większego problemu dla zainteresowanych osób.
Jeśli chodzi o same urządzenia, to jak wspomnieliśmy, będą dostępne wersje Pixel 6 i Pixel 6 Pro tego telefonu różniące się oczywiście specyfikacją.
Google Pixel 6
Na początek przyjrzyjmy się urządzeniu, które z pewnością będzie o wiele popularniejszym z tej pary. Dysponuje ono ekranem o przekątnej 6,4 cala w technologii AMOLED, 8 GB pamięci RAM, 128 lub 256 GB pamięci dyskowej, dwiema tylnymi kamerami 50 megapikseli (z trybem szerokokątnym) oraz 12 megapikseli (dla trybu ultra szerokokątnego), przednią kamerą 8 megapikseli (na potrzeby selfie). Całość uzupełnia bateria o pojemności 4614 mAh.
Google Pixel 6 Pro
Jeśli natomiast chodzi o mocniejszego w teorii brata oznaczonego dopiskiem Pro, to mamy tutaj przede wszystkim znacznie większy ekran. Tym razem ma on przekątną 6,71 cala i wykonany jest w technologii Plastic OLED. Ponadto telefon dysponuje trzema tylnymi aparatami — są to kolejno 50 megapikseli, 12 megapikseli oraz dodatkowo 48 megapikseli. Dwa pierwsze mają identyczne parametry jak w modelu Pixel 6, a trzeci służy przede wszystkim jako teleobiektyw. Lepszą jakość zapewnia także przedni aparat, który ma teraz 12 megapikseli. Oprócz tego w telefonie mamy większą baterię, bo mającą 5 000 mAh, a także więcej pamięci RAM, bo 12 GB. Przestrzeń dyskowa może wynosić tutaj 128, 256 lub 512 GB.
Bez wątpienia elementami wspólnymi są tutaj jednak cały chipset, który ma nazwę Tensor. Obejmuje on nie tylko sam procesor, ale także komplet wszystkich dodatkowych układów, jak chip graficzny, kontrolery pamięci, dźwięku i tak dalej. Sam procesor otrzymał nazwę Whitechapel i według pierwszych testów nie dość, że dorównuje układom takim jak Snapdragon 888, M1 firmy Apple, czy też Kirin, to jeszcze ponoć dość wyraźnie bije je na głowę pod względem zarówno ogólnej wydajności, jak i też zapotrzebowania na energię. Ponadto oba telefony otrzymają najnowszą wersję systemu Android 12, firma Google twierdzi także, że wsparcie techniczne oraz aktualizacje dla obu modeli dostępne będą przez co najmniej 5 lat, a być może i dłużej.
Czy warto kupić Pixela 6 lub Pixela 6 Pro?
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie niestety nie należy do nas, a do Ciebie. To Ty musisz wiedzieć, czy telefon o takich możliwościach jest Ci potrzebny oraz oczywiście, czy możesz sobie pozwolić na taki wydatek. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że ani Pixel 6, ani też Pixel 6 Pro nie będą tanimi urządzeniami. Nie wiadomo jednak, jakie będą ich ceny. Firma Google w momencie pisania tego artykułu nie opublikowała jeszcze żadnych informacji na temat cen obu urządzeń, możemy więc jedynie domniemywać. Faktem jest, że poprzednia generacja, czyli Pixel 5, zadebiutowała z ceną o 100 USD niższą od swojej poprzedniczki, czyli Pixel 5 i kosztowała w dniu premiery 699 USD. Czy firma Google podąży tą drogą i zaprezentuje Pixel 6 w cenie 599 USD? Naszym zdaniem jest to raczej nierealne i należy spodziewać się ceny wynoszącej około 699 USD, może nawet nieco więcej. O cenie Pixel 6 Pro nie możemy powiedzieć dosłownie niczego, ale biorąc pod uwagę różnice w parametrach i przekładając to na potencjalną wartość rynkową, możemy uznać, że cena około 899 USD powinna być dość realistyczna. Oczywiście czas pokaże, na ile się minęliśmy z naszymi przewidywaniami!